poniedziałek, 28 maja 2012

American sportswear

Właściwie nie wiadomo, jak ten termin przetłumaczyć na język polski. Oczywiście kojarzy się ze strojem noszonym podczas uprawiania sportu. Ale nie jest to takie proste. Termin "sportswear" uważany jest za największy wkład amerykańskich projektantów do historii mody. Określenie "sportswear" zaczęło funkcjonować w latach 20 ubiegłego wieku i oznaczało mniej formalny, bardziej swobodny ubiór dzienny. Od lat 30 termin sportswear dotyczył także strojów wieczorowych przeznaczonych na imprezy o niższej randze.
"Sportswear" to to styl ubrań, które można dowolnie ze sobą łączyć, czyli: spódnice, koszule, wygodne marynarki, spodnie i oczywiście szorty. Z założenia miały to być wygodne, łatwe w utrzymaniu  - nie wymagające specjalistycznego czyszczenia części garderoby. Chyba najbliższym terminem i najlepszym odpowiednikiem dla "sportswear" może być "ready to wear" ( pret-a- porter) w przeciwstawieniu do haute couture.
Pierwszymi znanymi projektantkami sportswear były oczywiście Amerykanki: Clare Potter i Clair McCardell. Ich mottem było "ubranie zwyczajnej kobiety", starały się zdemokratyzować modę, dodając jednocześnie fabrycznie wykonanym modelom artyzmu i wdzięku.

Claire McCardell, ca. 1950, © Victoria and Albert Museum, London

© Victoria and Albert Museum, London


W kolejnych latach sportswear zyskiwał coraz większą popularności, pojawiali się nowi projektanci. Do najbardziej znaczących można zaliczyć Billa Blassa, który w 1970 roku założył markę Bill Blass Limited.
W latch 80-tych XX wieku narodziły się prawdziwe imperia, których celem było łączenie mody luksusowej z praktyczną - Marc Jacobs, Donna Karan, Calvin Klein, Ralph Lauren.

Donna Karan, 1993, © Victoria and Albert Museum, LondonDonna Karan, 1985, © Victoria and Albert Museum, London

Bill Blass, ca. 1980, www.metmuseum.org


Ralph Lauren, 1987, www.metmuseum.org


Ralph Lauren, 1981, © Victoria and Albert Museum, London


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...