sobota, 16 czerwca 2012

Christian Dior: New Look

Christian Dior w swoim paryskim salonie, 1948. foto: Frank Scherschel Time&Life Pictures/Getty/Images.
Christian Dior zyskał reputację jednego z największych kreatorów mody XX wieku w 1947 roku w dniu, w którym przedstawił światu swoją pierwszą kolekcję, określaną jako "narodziny New Look". Powracając do naturalnego kształtu ramion, wąskiej, gorsetowej talii i szerokich, szytych z pełnego koła spódnic, New Look stał się stylem kultywującym nową, powojenną kobiecość. Po ciężkich wojennych latach, w których brakowało prawie wszystkiego, a codzienne ubrania miały charakter uniformu, Dior zaprezentował coś zupełnie innego, choć historycznie nie do końca nowego - ubrania szyte z dużej ilości materiału, zwiewne, nie liczące się z praktycznością i do tego propagujące bardzo sztywno wymodelowaną sylwetkę.

Dzięki Diorowi, Paryż jeszcze w latach 40-tych odzyskał tytuł światowej stolicy mody.
New Look nie przetrwał dłużej niż sam jego twórca, wraz ze śmiercią Diora w 1957 styl ten zaczął odchodzić, a jego miejsce zaczęła zajmować znacznie bardziej praktyczna i egalitarna moda.

Do dzisiejszego dnia styl New Look i sylwetka wykreowana przez Christiana Diora są jednymi z piękniejszych zjawisk ubiegłego wieku.

Christian Dior Couture, wiosna - lato 1957, fot. Cecil Beaton.
Dior, 1948.

Dior, New Look.
Christian Dior Couture, Paryż 1948, foto: Mark Kauffman Time&Life Pictures/Getty/Images.Biotherm Brand 468x60Clarins Logo

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...